poniedziałek, 17 grudnia 2012

betonowe tkaniny

Betonowa tkanina Concrete Canvas Polska


Beton odchodzi do lamusa!


Beton to chyba najpopularniejszy materiał budowlany na świecie. Mieszanka cementu, piasku i wody od lat wykorzystywana jest w praktycznie każdej gałęzi budownictwa przemysłowego. Ale czy beton rzeczywiście wszędzie jest materiałem uniwersalnym? Długi proces produkcji, wymóg nieustannego mieszania przed użyciem, niedogodności transportowe i logistyczne (plus wysokie koszta), duża ilość nakładu pracy podczas samej budowy – to wszystko sprawia, że beton nie zawsze daje się wykorzystać tam, gdzie byśmy sobie tego życzyli.

Wszystkie niedogodności zmobilizowały kilku ludzi w Walii do stworzenia materiału przyjmującego większość właściwości betonu, ale bardziej uniwersalnego podczas samego użycia. I to się udało – w 2005 roku walijski koncern Concrete Canvas stworzył niesamowity produkt: betonową tkaninę, będącą idealnym substytutem betonu. Tworzywo o grubości palca, doskonale elastyczne, niesamowicie twarde, odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, nieprzepuszczalne i łatwe w użyciu – jednym słowem materiał, który przebił właściwości zwykłego betonu, sprawiający jednocześnie dużo mniej problemów podczas eksploatacji.

Brzmi niewiarygodnie, ale to prawda. Betonowa tkanina to "zwykła" mata o wyglądzie normalnego dywanu podłogowego, która po odpowiednim nawodnieniu twardnieje bardziej, niż zwykły beton. Wystarczyło połączyć ze sobą trzy oddzielne warstwy, każdą o innych właściwościach i nagle okazało się, że przemysł budowlany wzbogacił się o produkt, który swobodnie wytrzyma 20 lat użytkowania.

Te trzy warstwy to odpowiednio:
- zewnętrzna okładzina wierzchnia, wykonana z tkaniny z włókien politereftalanu etylu o grubości 0,9mm (przepuszczająca wodę do momentu stwardnienia materiału);
- spoiwo z cementu glinowo-wapniowego (czyli materiału nadającego podstawowe własności betonu);
- i zewnętrzna okładzina spodnia, wykonana z folii PVC o grubości 0,4mm, wzmocniona politereftalanem etylu o grubości 0,7mm (sprawiająca, że tkanina betonowa jest całkowicie wodoodporna i nieprzepuszczalna).

Jak to działa?
W najprostszych słowach – rozwijamy naszą matę na utwardzonej powierzchni, stabilizujemy ją w krańcowych punktach tak, by przylegała do podłoża, po czym przez dwie godziny polewamy wodą. Po upływie niecałej doby osiągamy zamierzony efekt – tkanina całkowicie twardnieje, ściśle przylegając do podłoża. To tak pokrótce - cały proces oczywiście opisujemy w odpowiednich działach strony. Czy użycie normalnego betonu również jest takie proste? Bardzo wątpliwe.

Jeśli kilka powyższych zdań zainteresowało Państwa na tyle, żeby bardziej wgłębić się w temat, zapraszamy do przestudiowania konkretnych działów. Przedstawiamy w nich podstawowe własności materiału, karty charakterystyki, przykłady zastosowań i – przede wszystkim – uwarunkowania ekonomiczne, które sprawiają, że stosowanie betonowej tkaniny jest koniec końców tańsze (!) od użycia zwykłego betonu.
Serdecznie zapraszamy do lektury!

Betonowa tkanina
oficjalna techniczna nazwa
Mata włóknisto-cementowa CC
otrzymała
Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich
Budma 2011
Budma Złoty Medal MTP
Nagrody

Nagroda dla najlepszego materiału na świecie!
Odznaczenie

W 2009 roku Material ConneXion ogłosiło wyniki inauguracyjnej edycji konkursu MEDIUM Award for Material of the Year.
Pierwsze miejsce przypadło w udziale materiałowi Concrete Cloth - Betonowej Tkaninie, opracowanej przez brytyjską firmę Concrete Canvas której jesteśmy wyłącznym dystrybutorem na Polskę.

Betonowa Tkanina to nasycona cementem, elastyczna tkanina produkowana w 3 grubościach (5mm, 8mm i 13mm)  którą można szybko i łatwo formować, nadając jej pożądany kształt. Uznanie jurorów wzbudziły szerokie możliwości zastosowania Betonowej Tkaniny.

Utwardzana  niewielkim dodatkiem wody, Betonowa Tkanina pozwala bardzo szybko budować bezpieczne, trwałe i odporne na ogień konstrukcje służące jako obiekty komercyjne, wojskowe i podczas akcji humanitarnych. Szczególnie przydatne mogą się okazać w sytuacji, kiedy konieczne jest szybkie budowanie bezpiecznych i wytrzymałych schronisk dla ludzi, szpitali czy magazynów żywności na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Oprócz tego Betonowa Tkanina ma wiele innych zastosowań.

Więcej o konkursie i nagrodzie w rozdziale Materiał na medal.
Betonowa tkanina
  Zastosowanie betonowej tkaniny w angielskiej kopalni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz