wtorek, 11 grudnia 2012

Tadao Ando Japonski architekt do z lat 80





Print This Page
Architekt Miro Jednacz: Dom w Japonii, Tadao Ando
25.11.2012
Dom Koshino znajduje się w niewielkiej miejscowości Ashiya koło Osaki. Zaprojektowany został na początku lat osiemdziesiątych przez japońskiego architekta - Tadao Ando. To przykład nowoczesnej architektury, która swoją powściągliwością i konsekwencją wydobywa esencję projektowania.

tadao koshino designerskie domy


Bookmark and Share


Prawie niezauważalna z zewnątrz, wtopiona w zbocze prostokątna bryła domu z surowego betonu wydaje się obojętna i zarazem niedostępna dla odbiorcy z zewnątrz. Na pierwszy rzut oka może budzić skojarzenia z klasztorem romańskim gdzieś na bezkresach Ekstremadury. Ściany z szarego, gładkiego betonu wyznaczają granicę skrawka własnej, zamkniętej przestrzeni dostępnej tylko dla jego mieszkańców.

tadao koshino designerskie domy w japonii

W prywatnym domu ściany z betonu mogą szokować. W latach osiemdziesiątych, kiedy ten dom powstał, było to rozwiązanie niespotykane i śmiałe. Tadao Ando specjalnie wyeksponował estetyczne wartości tego materiału, z jego surowością, śladami deskowania. Stało się to później modne i naśladowane. Specyficzną urodę, ciężar i monumentalność betonu architekt łączył z zielenią ogrodu, wielkimi taflami szkła i płaszczyznami szlachetnego drewna.

tadao koshino designerskie domy w japonii

Prezentowany dom składa się zasadniczo z dwóch prostokątów połączonych podziemnym przejściem. Jedna część stojąca bliżej  ulicy jest dwupoziomowa  i pełni funkcje salonu, jadalni i kuchni. Druga, zupełnie niewidoczna z zewnątrz jest jednopoziomowa i znajdują się w niej sypialnie. Budynek jest maksymalnie wpasowany w opadające zbocze działki. Został  usytuowany po przekątnej do jej frontu. Takie usytuowanie zapewniło większą prywatność oraz pozwoliło zachować przepiękne istniejące na działce drzewa. Do dualnego układu jaki pierwotnie zaprojektował Ando, w póżniejszym okresie dobudowano trzecią półokrągłą część w postaci prywatnego atelier. Rozbudowa została całkowicie zagłębiona w ziemi tak, że jest praktycznie widoczna tylko z lotu ptaka.

Jak już wspomniałem całą maestrią designu Tadao Ando jest jego absolutna konsekwencja, powściągliwość, a nawet radykalizm projektowy. Koncentracja na wydobyciu walorów działki na zewnątrz i gra światłem wewnątrz w połączeniu z surowością materiału jakim jest beton dało niesamowite efekty. Architekt jest znany ze swojego artyzmu w grze światła i cienia. Jest uznawany za absolutnego mistrza tej gry. Uzyskiwane efekty we wnętrzach domu mogą kojarzyć się tylko z dziełami sztuki. W pierwszych betonowych domach Ando, dużo pomysłów było zaczerpniętych z tradycji europejskiej. Już samo niekonwencjonalne usytuowanie budynku na działce ma swoje korzenie w układach klasycznej Grecji. Odniesienia do klasztorów średniowiecznych, czy czerpanie ze spuścizny Le Corbousiera potwierdza sam autor.



Tadao Ando: 

Wybitny architekt japoński, zasłynął między innymi jako autor domu Azuma w Osace – na wąskiej działce, z betonową elewacją i wewnętrznym dziedzińcem. Twórca wielu domów prywatnych. Do jego znanych dzieł należy także kaplica na górze Rokko w Kobe, pawilon japoński na wystawie Expo’92 w Sewilli, a także Teatro Giorgio Armani, czy siedziba Benettona w Treviso. Jest laureatem wielu nagród: między innymi najbardziej prestiżowej międzynarodowej Nagrody Pritzkera.

y.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz